Предлагаме нови и използвани електро автомобили, аксесоари за електро автомобили
как работят електрическите превозни средства (EV) и какво ги прави различни от превозните средства, които караме днес?
Ето всичко, което трябва да знаете.
Всички сме чували за Илон Мъск, донякъде ексцентричния предприемач, който обича технологиите.
Милиардерът почти никога не излиза от заглавията в момента, особено като се има предвид ролята му в кампанията за президентските избори на Доналд Тръмп през последните месеци.
Но основната причина той да привлече вниманието ни на първо място беше, че върна електрическите превозни средства (EV) на картата с неговата компания Tesla.
Продажбите на електромобили в Европа достигнаха рекорд за всички времена през 2023 г. с близо 3,2 милиона продадени бройки, което е увеличение от 20 процента в сравнение с предходната година, според Международната агенция по енергетика (IEA).
Но как работят те и дали са драстично различни от колите, които караме всеки ден?
Разбира се, има разлики между традиционно превозно средство, задвижвано от изкопаеми горива, и електромобил и повечето от тях са под капака.
Първата основна разлика е двигателят на автомобила. В бензиновия автомобил има двигател с вътрешно горене (ICE), който работи на принципа, че когато смес от гориво и въздух се компресира и запали, се създава експлозия.
По много опростен начин енергията от тази експлозия след това се използва за задвижване на двигателя и придвижване на автомобила напред. В електрическата кола, от друга страна, двигателят е електрически и работи с електромагнити.
Втората разлика е, разбира се, батерията. За да доставят електричество на двигателя и да му позволят да работи, електрическите превозни средства са оборудвани с батерии. Те се основават главно на литиево-йонна технология, подобна на тази във вашия мобилен телефон.
Последната ключова част е инверторът. Токът, доставян от батерията, е постоянен ток, но моторът, подобно на вашия сешоар, се нуждае от променлив ток, за да работи. И точно това прави инверторът, превръщайки постоянния ток в променлив.
Основното предимство на електрическите превозни средства е, че те са по-добри за околната среда. Няма изпускателна система и следователно няма замърсяване.
Технологията на електродвигателите е по-проста от тази на двигателите с вътрешно горене. Има по-малко части и следователно по-малко поддръжка и по-малък риск от повреда.
Всичко това звучи много обещаващо, но нещата не са толкова черни и бели, колкото изглеждат на пръв поглед.
Първо, разходите за закупуване на електрическа кола са по-високи в сравнение с тези с двигател с вътрешно горене, дори ако се счита за по-евтина с времето поради по-ниската поддръжка и по-ниските разходи за презареждане.
Вторият проблем е свързан с достъпа до зарядни станции. Не всеки има лукса да има дом, оборудван - или дори който може да бъде оборудван - с лична станция. И дори ако броят на точките за зареждане само се увеличава, не е толкова лесно да се намери необходимата инфраструктура близо до дома, особено извън градовете и големите градски зони.